DNS ve sportu…

Kolář bez Koláře…

9-10.9. jsem se zúčsatnil DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace) ve sportu vol. 1.

Celou metodiku zašťituje asi náš nejznámějí  fyzioterapeut (alespoň v ČR) pan Kolář. Mimo toho, že je to velmi uznávaný odborník ve svém oboru, staral a stará se hvězdy jako jsou Jarda Jágr, Katka Neumannová, Roman Šebrle, Jan Železný (myslím tím oštěpaře olympionika a ne bývalého ředitele TV HOVNA)  a nebo třeba můj krajan Radek Štěpánek.

Celé to probíhalo v centru pohybové medicíny na Chodově a musím uznat, že Andrej má opravdu vkus. Budová je vymazlená od recepce, přes restauraci až po samotné umývárny a záchody.

Den první…

Po úvodním představení lektorů a sami sebe, tudíž kurzistů.  V mém odvětví jeden spolupachatel, pár fyzioterapeutů, spousta jógy a pilátesu. No byl jsem docela překvapený, že když je to tolik lektorů na dříve jmenované, kolik musí chodit lidí do jejich lekcí.  A my máme jenom z poloviny naplněný gym. Fuck. Úvodní kolečko skončilo a vrhli jsme se na teoretické okénko. Co je DNS, základní principy, jaký je vývoj dítěte a co máme společného s miminy, různé stupně, jak funguje nitrobřišní tlak atd atd… Spousta známého a pár nových poznatků. Za mě ok. A jsem rád, že jdeme spráným směrem.

Obědová pauza…

Největší radost mi udělala poctivá gulášovka a řízek s bramborem, který jsem si s chutí dal. Nejvíce mě nasraly kecy ostatních, že co je to za institut, když mají jenom na výběr řízek a noky… LOL, ROFL, WTF…

Praktické návciky…

Po obědě jsme pokračovali praktickými nácviky tzv. válce. Učili jsme se dovednosti vytvořit nitrobřišní tlak, pouze za pomocí bránice. Princip spočívá v tom umět udělat tento tlak bez pomocí abdominia. Dostali jsme se do sezení a poté pozici tříměsíčního batolete. Tím jsme ukončili dnešní sejšn a utíkali domů.

Den druhý…

Po mém 20 minutovém pozdním příchodu jsem už viděl jak všichni pilují pozice ze dne předešlého tak jsem se rychle přidal. Prostě jsme celý druhý den prodýchali a rovnali si páteř, hrudník a lopatky. Cílem bylo ukázat ideální posturu pro dané pozice a zkusit je potom promítnout do běžných situací nebo našich sportů. Vysvětlení – když budeme dělat nějaký sport 15 let získámé jisté stereotypy, myšleno jako disbalance nebo přetížení nějakého segmentu. DNS se snaží danou oblast diagnostikovat a pomáhat napravit.

Já jsem si odnesl hlavně tyto poznatky:

  • trénování dýchání a nitrobřišního tlaku – pomůže to při zvedání železa, více ochrání páteř a zároveň kompenzuje předešlé zatížení. Lze rychle zařadit jako warm-up do soukromých hodin ale i do vedených lekcí.
  • nastavení hrudníku – zejména žeber, tohle beru jako největší přínos, trošku jsem změnil pohled na rovnání lidí u daných cviků. Myslím, že to pomůže jak u dřepů tak u tahů.
  • dělání věci správě  – i já se snažím říct, lidem že není špatně a správně, inu ikdyž, spousta věcí co vidím kolem není dle mégo gusta. Tohle se mi líbilo na lektorech, nic neodsuzovali. Měli lidský přístup a ujišťovali nás, že taky si tím prošli..tím mám na namylsi, že děláme to co umíme v nejlepší víře a jak umíme nejlépe. Oni nám jenom ukazují jinou cestu. Tečka.
Ve finále, DNS jako takové není samospásné, ale to není ani TGU nebo Swing, že jo to už taky vím. Pro mě další díl skládačky, kterou jsem začal dávat dokupy někde před 7 lety.
Určitě půjdu na DNS vol. 2, která se bude více zabývat klouby.
PS: stačil jsem se i vyfotit 🙂
Peace, čau!
2017-10-13T13:48:33+00:00 15. září 2017|Kategorie: SyfonGym|0 komentářů

Napsat komentář